5 Adımda korona korkusunu alt edin

Korku, bireylerin yaşamları boyunca onları en fazla güdüleyen hislerin başında gelir. Canlılığın devamı bireyin kendini tehlikelerden uzak tutabilmesine bir başka deyişle korkup kaçma mekanizmasının sağlıklı işleyişine bağlıdır.

Birçok uzmanın fikir birliği yaptığı konu korku ve kaygının hastalıktan bile daha hızlı yayılabildiği gerçeğidir. Özellikle sosyal medya aracılığı ile yapılan dezenformasyonlar, maksadını aşan açıklamalar ve kasıtlı olarak yayılan paylaşımlar sebebiyle bireylerin endişe düzeyleri tetiklenmekte ve ruh sağlıkları bozulmaktadır. Oysa hastalıklara karşı en güçlü silah sağlıklı bir bağışıklık sistemidir ve bu sistem bireyin psikolojik iyi oluş halinden etkilenir. Stres altındaki bireylerin savunma mekanizmaları zamanla çöker ve genetik miras, alkol, sigara, hareketsiz yaşam, uykusuzluk, dengesiz beslenme ve özensiz hijyen gibi faktörlerle birleştiğinde sadece korona virüs değil hemen her türlü hastalığa açık hale gelir. Bir pandemi sürecinde ise korku, umutsuzluk, kaygı kol kola girerek bireyin sağlıklı düşünmesine ve hareket etmesine de mani olur. Peki, bu günleri en az zararla atlatıp endişe düzeyini optimumda tutabilmenin yolları nelerdir?

“Korku, her türlü tedbire rağmen bireyin günlük rutinini esir alıyor ve birey bu hissi zihninden bir türlü uzaklaştıramıyor, dünyanın tehlikelerle dolu bir yer olduğuna dair saplantılı bir düşünce oluşturuyorsa bir uzmanla görüşmekte yarar vardır.”
  1. Korona virüs hakkında yorumlarda bulunan sosyal medya hesaplarına pek itibar etmeyin. Bildirim ayarlarınızı kapatarak ya da sessize alarak pandemi ile ilgili yalnızca sizin belirlediğiniz bir saatte haber alma yolunu tercih edin. En iyisi saat akşamüstü olacaktır, yatmadan önce cep telefonunuzu ya da haber kanallarını kapatın zira yapılan paylaşımlar sizi tedirgin edip uykunuzu da kaçırabilir.

  2. Disiplinli yaşamaya özen gösterin; "Nasıl olsa işe gitmiyorum ya da yapacak bir şey yok." düşüncesiyle hareket edip sabah kalkış saatinizi ötelemeyin. Öğün atlamayın, yapmanız gerekenleri ertelemeyin. Gün içerisinde teknolojik imkanlardan yararlanarak sevdiklerinizle iletişime geçin.

  3. Daha önce yapamadığınız, fırsat bulamadığınız işlere odaklanın. Yeni bir hobi edinmek, kitap okumak, meditasyon yapmak, kişisel evrakları düzenlemek, fotoğraf albümü oluşturmak gibi... Hayal kurun, plan yapın, not alın.

  4. Korona virüsün direkt ya da dolaylı temas yolunla bulaşabilen bir yapıya sahip olduğunu artık biliyoruz. Gereken tüm önlemleri aldığınıza emin olun, tedbirli davrandığınız takdirde bu virüsün size bulaşma ihtimalinin çok düşük olduğunu bilin. Kendinize güvenin.

  5. Ne yaparsanız yapın dünyanın artık güvenli bir yer olmadığını hissediyorsanız, kaygı seviyenizin çok yükseldiğini düşünüyor ve virüs ile ilgili endişelerinizi aklından atamıyorsanız vakit kaybetmeden bir uzmandan yardım almanız yerinde olur.


#korona #koronavirüs #corona #covid #covid19 #pandemi #korku #kaygı #bulaşma #risk #hastalık #fobi#salgın