Aramak mı yoksa sadece mesajlaşmak mı?

COVID-19 sebebiyle dünya genelinde yaşanan sosyal izolasyon ve fiziksel mesafe kuralları yepyeni bir ilişki düzeneğini de beraberinde getirdi. Artık yeni normal normlarına göre siz de sevdiklerinizle, dostlarınızla, arkadaş gruplarınızla yeni iletişim modelleri oluşturmaya başladınız.

Peki, onlarla mesajlaşmayı mı tercih ediyorsunuz yoksa onları arayıp seslerini duymayı mı seviyorsunuz? Aranızdaki yakınlığı kaybetmemek, bağlarınızı kuvvetli tutmak ve gerektiğinde desteklerini alabilmek için hangi yöntem daha etkilidir?

“Biriyle sözel bağlantı kurmak, iletişime geçtiğiniz kişinin zihnine biraz daha yaklaşmak anlamına geliyor.”

Sosyal psikoloji alanında deneysel çalışmalar yapan Prof. Amit Kumar, 2020 Eylül ayında yayınladığı bir makalede sesle kurulan iletişimin önemine vurgu yapıyor ve “Her ne kadar daha eğlenceli, hızlı ve pratik hayata uyumlu görünse de mesajlaşmak duygusal veri aktarımında yeteri kadar güçlü değil, kullanılan onca emojiye rağmen…” diyor.


Yürütülen çalışmalarda katılımcılardan en az 2 yıldır bağlantıda olmadıkları bir arkadaşlarıyla sohbet edeceklerini bunu hangi iletişim kanalıyla gerçekleştireceklerini ve kendilerini bu esnada nasıl hissedeceklerini hayal etmeleri istendi.

Daha sonra, katılımcılar rastgele olarak 2 gruba ayrıldılar. Bir grup telefonla bağlantı kurarken diğer grup da mesaj atarak iletişime geçti.

Numarayı çevirirken nasıl karşılanacaklarını bilmedikleri için tedirginlik yaşayan ancak arkadaşına “Merhaba” diyerek sohbete başlayanlar konuşma bittikten sonra kendilerini daha iyi hissettiklerini, daha tatminkar bir etkileşime girdiklerini ifade ettiler.

Buna karşın bir yazılı mesaj gönderip arkadaşıyla bağlantı kurabilmeyi başaranlar “olumlu” olarak niteleyebilecekleri bir duygusal geri bildirimde bulunamadılar.

Çalışmanın bir diğer basamağında katılımcılar bu kez hiç tanımadıkları bireylerle eşleştirilip onlarla sesli, görüntülü ve yazılı iletişim kurmaları istendi.

Sesli ve görüntülü sohbete atanan katılımcılar, aralarındaki konuşmanın çok garip ve rahatsız edici olacağı tahmininde bulunsa da sonuç, yazılı mesaj yöntemi ile iletişim kuran gruptan çok daha başarılıydı; karşılarındaki ile belli ölçülerde bir yakınlık kurmayı becerebilmişlerdi ve kendilerini de gayet iyi hissediyorlardı.


Prof. Amit Kumar, "Her bireyin sesinde duygu ve düşünme yapısına ait dil bilimsel ipuçları vardır." diyor. "Biriyle sözel bağlantı kurmak, iletişime geçtiği kişinin zihnine biraz daha yaklaşmak anlamına geldiğinden, ses temelli iletişimle bunu daha kolay veya daha mümkün hale getiriyor." diye ekliyor.

Pandemi günlerinde yalnızlığın giderek artan bir endişe kaynağı olduğu ve insanların bu konuda ne yapacaklarını bilemedikleri bir zamandan geçerken mevcut sosyal ilişkileri sürdürmek ya da yenilerini inşa etmek için en etkili yöntemin sesinizi kullanmak olduğu aşikâr…


Kısa bir mesaj iletmeniz veya biriyle konuşmak için bir zaman ayarlamanız gerekiyorsa kısa mesaj yazmak yararlı olabilir ancak görünen o ki daha güçlü sosyal bağlantılar ve bunlarla birlikte gelen doyum istiyorsanız özellikle değer verdiğiniz kişilere yakın olmanın zor olduğu bu dönemde onları sesli aramak daha iyi bir yoldur.#aile #arkadaş #dost #korona #covid #mesaj #telefon #dostluk #destek #deney #pandemi #sosyalleşme #sosyalmesafe #fizikselmesafe #iletişim