Bebeğe sadece anneler mi bakar, peki ya babalar?

Babanın ilk bir yıl içerisinde bebeğin bakımına katılması çok önemlidir ancak babaya yüklenen geleneksel roller ve kültürel yapı babanın bakım konusunda tutumunu etkileyebilir zira günümüzde hala bebeğin fiziksel bakımının anneye ait olduğunu düşünen ve çocuğun ekonomik ihtiyaçlarını karşılamanın birincil görevleri olduğunu düşünen babalar vardır.

Bebek ile bakım veren arasında gelişen, özellikle stres yaratan durumlarda belirginleşen, tutarlılığı ve sürekliliği olan ilişki bağlanma olarak tanımlanır. Bir başka deyişle bebeğin tehlikelerden korunma ve güvenliğini sağlayacak olan birey ile etkileşime girmesi ve bu etkileşimi sürdürme isteğidir.

Bebeklik döneminde sağlıklı duygusal gelişimin gerçekleşebilmesi bebeğin güvenle bağlanabilmesi elbette ebeveyn tutumlarıyla ilintilidir. İlk bağlanma objesi genellikle annedir. Ancak anne tarafından desteklenen, özellikle ilk bir yıl içerisinde bebeğin bakımına katılan, çocuğu ile oyun oynayan ve birlikte kaliteli zaman geçiren babaların da bebekleriyle kuvvetli ilişkiler kurabildiği ve bunun çocuğun ileriki yıllarda kuracağı bağlantıların temelini atacağı, akademik ve sosyal başarılarının akranlarından daha yüksek olacağı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Üstelik bu çocuklar yetişkinliklerinde öz saygıları gelişmiş, duygularını rahat ifade edebilen, istikrarlı bireyler olma eğilimi göstermektedir.

“Evlilikteki uyum, eşler arası iletişim ve babanın mizacı da bebekle gireceği etkileşim üzerinde büyük rol oynar. ”

Babanın ilk bir yıl içerisinde bebeğin bakımına katılması çok önemlidir ancak fakat babaya yüklenen geleneksel roller ve kültürel yapı, babanın bakım konusunda tutumunu etkileyebilir zira günümüzde hala bebeğin fiziksel bakımının anneye ait olduğunu düşünen ve çocuğun ekonomik ihtiyaçlarını karşılamanın birincil görevleri olduğunu düşünen babalar vardır. Evlilikteki uyum, eşler arası iletişim ve babanın mizacı da bebekle gireceği etkileşim üzerinde büyük rol oynar.


Bebeği ile olumlu bir etkileşime sahip babaların özellikleri:

 1. Bebekle konuşma ve olumlu sözcükler kullanma

 2. Bebeğin ağlamasıyla hissedilen kaygı

 3. Ağlayan bebeği kucağına alma

 4. Bebeğin babayı takip etmesinden mutluluk duyma

 5. Kucağına aldığında sakinleşmesinden keyif alma,

 6. Bebeğin bakım ve ihtiyaçlarını gidermede istekli olma

 7. Bebekle oyun oynama

 8. Boş vakitlerinde istekli zaman geçirme

 9. Gün içerisinde merak etme

Babasıyla olumlu etkileşime sahip bebeklerin özellikleri:

 1. Gülme

 2. Babaya farklı ses çıkarma

 3. Baba ayrıldığında ağlama

 4. Takip etme

 5. Karşılaştığında kollarını kaldırma

 6. Karşılaştığında ellerini vurma

 7. Babanın üzerine tırmanma

 8. Babanın kucağına yüzünü gömme

 9. Öpme ve sarılma

 10. Göz teması

 11. Tehlike algıladığında babaya yönelme


#çocuk #annebaba #anne #baba #annelik #babalık #bebek #ebeveyn