Boşanan ebeveynlerin çocukları daha kolay mı boşanıyor?

Uzmanlara göre boşanan çiftlerin çocukları yaşadıkları zorlu günleri unutturacak, güven telkin edecek, onlara kayıtsız şartsız bir sevgi sunacak arayış içine giriyor.


Boşanan ya da boşanma sürecinde olan eşler kendi aralarındaki çatışma ve sorunlar sebebiyle neredeyse enerjilerinin tamamını buna harcarken sıklıkla çocuklarını ihmal eder. Aksi yöndeki söylemlerine rağmen ebeveynlerin kendi acı, üzüntü ya da öfke yumağı içinde geliştirdiği duygu karmaşası onları epey meşgul eder.

“Esasen yaşları kaç olursa olsun çocuklar ebeveynlerini bir arada ve mutlu görmek isterler.”

Oysa boşanma çocuklar için alınması zor bir virajdır. Her ne kadar boşanan çiftlerde çocukların yaşı, cinsiyeti, ebeveyn tutumları, ebeveynlerin eğitim durumu, mesleği, ailenin sosyo-ekonomik seviyesi, kardeş sayısı onların bu sürece vereceği olumsuz tepkiyi artırıp azaltabiliyorsa da çocuklar için stresli geçişler gerek bedensel gerekse ruhsal sıkıntılara sebep olabilir. Boşanan çiftlerin çocuklarında davranışsal sorunlar ortaya çıkabilir, kişilik gelişimleri sekteye uğrayabilir. Özellikle ergenlik döneminde olan çocuklarda benlik saygısının azaldığı, itaatsizliğin arttığı ve zararlı alışkanlıklara yönelim gözlenmektedir.


Boşanmış ebeveynlere sahip çocukların ebeveynleri bir arada yaşayan çocuklara göre psikolojik ve sosyal uyum sorunları bakımından daha fazla risk altında olduğu bilinmektedir. Elissa P. Benedek ve Catherine F. Brown’ın yürüttüğü çalışmalarda ebeveynleri boşanmış çocukların evliliklerinin de çoğunlukla boşanma ile sonuçlandığı ortaya çıkmıştır. Uzmanlara göre boşanan çiftlerin çocukları yaşadıkları zorlu günleri unutturacak, güven telkin edecek, onlara kayıtsız şartsız bir sevgi sunacak arayış içine giriyor. Bu bireylerin en büyük korkusu ise yalnızlık... Dolayısıyla bu bireyler aceleci davranıp yanlış ilişkiler kuruyor.


Ne var ki çocukluk dönemlerinde, ebeveynlerinin boşanma gibi sarsıcı bir olayın üstesinden gelebildiğine tanık olan, doğru zamanda, doğru profesyonel desteğe ulaşabilen şanslı bireyler ileride daha temkinli davranıp tutarlı adımlar da atabiliyor.


#aile #boşanma #bosanma #boşananlar #bosananlar #boşanançiftler #bosananciftler #boşananlarınçocukları #bosananlarincocuklari #boşanmanınçocuklaraetkisi #bosanmanincocuklaraetkisi