Çocuğunuza cinsel eğitim verin

Ebeveynlerin çocuklarının cinsel eğitimine katkıları üzerine yapılmış çalışmalarda ana babaların çoğunun üreme ve cinsellik hakkında çocuklara küçük yaşta bilgi vermeyi doğru bulduğu ancak bunu nasıl ve hangi kelimelerle yapacaklarını bilmedikleri ortaya çıkmıştır.

Toplum olarak sağlıklı nesiller yetiştirmek için çocukların bedensel, ruhsal, zihinsel, sosyal ve cinsel yönden kendisi ve çevresi ile barışık bireyler olmalarını sağlamakla mümkündür.

Ebeveynlerin çocuklarının cinsel eğitimine katkıları üzerine yapılmış çalışmalarda ana babaların çoğunun üreme ve cinsellik hakkında çocuklara küçük yaşta bilgi vermeyi doğru bulduğu ancak bunu nasıl ve hangi kelimelerle yapacaklarını bilmedikleri ortaya çıkmıştır.

Anne babanın kendisini rahat hissetmediği bir mevzuda çocuğuna da yardımcı olması elbette beklenemez. Mimik ve jestler, ses tonu hatta kelime seçimi çocuğa ebeveynlerinin cinselliğe yaklaşımı ile ilgili epey ipucu verir. Bazı anne babalar bu konular hakkında tek bir söz bile etmez. Bu da çocukta var olan merakı bastırması gerektiği yönünde bir izlenim oluşturur. Cinsellik bir tabuya dönüşür, çocuk ebeveynlerine soru sormaktan uzaklaşır ve ne yazık ki yalan yanlış bilgiler edinme riskinin olduğu mecralara kayabilir. Bazı ailelerde ise cinsellik gereğinden fazla bir açıklıkla yaşanır. Çocuğun yanında çırılçıplak dolaşmak, birlikte banyo yapmak ileriki yaşlarda çocuğun cinselliği özel olarak algılamasına engel olur. Zira toplumun cinsel yaşamı kabulleniş biçimi özellik ve gizlilik üzerine temellenir.

Cinsel eğitim sırasında ebeveynlerin hataya düştükleri bir diğer konu da kız çocuklara anne, erkek çocuklara da babanın aktarımda bulunması noktasındadır. Oysa soru kime yönlendirildiyse sorunun muhatabı odur ve çocuk ondan öğrenmek istemektedir. Eğer ergenlik dönemine adım atıldıysa o vakit kız çocuklarla annenin, erkek çocuklarla da babanın konuşması yerinde olur.

“Cinsel eğitimi sadece cinsel bilgilerin verildiği, cinsiyet ve üreme organlarının tanıtıldığı, doğum olayının anlatıldığı bir konu olarak algılamak da son derece hatalıdır. Çocuk cinsel eğitim aldığında kendisinin ve karşı cinsin bedenini tanıyıp saygı duymayı öğrenir. Üstelik kendisine karşı gelişebilecek olumsuz bir davranışı da anlamlandırarak sağlıksız ve düzeysiz ilişkilerden uzak durabilme yetisi kazanacaktır.”

Çocuğun cinsel eğitimine başlama yaşı nedir?


Çocuğun cinsel eğitimi doğumundan başlayarak ergenlik dönemine kadar devam eder. İlk sorular da aşağı yukarı 3-4 yaşlarında gelmeye başlar. Ebeveynler çocuğun sorduğu sorulara yaşını da gözeterek sade ve bilimsel kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda sadece çocuğun sorduğu sorunun yanıtını verecek kadar paylaşımda bulunmalıdır çünkü daha fazlası onun kafasını karıştıracak nitelikte olabilir. Ebeveynler çocuğun sorduğu soruya nasıl bir yanıt vereceğini bilemiyor ya da doğru kelimeleri bulmakta zorlanıyorsa “Sorduğun bu soruyu sana nasıl açıklayabileceğimi şu an kestiremiyorum. Kafamı toparlayıp senin anlayabileceğin şekilde anlatabilmem için bana biraz zaman ver.” diyerek kendilerine düşünme fırsatı yaratabilir. Bu yaklaşım çocukla iletişimde her zaman son derece samimi ve makul bir yöntemdir ve işe yarar.


#aile #çocuk #cocuk #çocuklaracinseleğitim #cocukluklaracinselegitim #cinselyaşam #cinselyasam #ebeveynlik