Ergen, ebeveyninden ne ister?

Ergenlerin, ebeveynlerinin tutumlarına yönelik en büyük eleştirileri ailelerinin onları çocuk yerine koyması, baskıcı ve katı kuralları, anlayışsızlıkları, aile içi kararlarda söz sahibi olmalarına imkan verilmemesi konularında…

Ergenlik; başta biyolojik olmak üzere ruhsal, fiziksel, sosyal ve zihinsel değişimin gözlemlendiği, cinsiyet özelliklerinin kazanıldığı, bilişsel kapasitedeki artışla birlikte soyut düşünme becerilerinin yoğunlaştığı ve ergenin siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda da fikir üretmeye başladığı çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemidir.

“Ebeveynliğin en ağır yükü çocuklarının ergenlik dönemindedir… Ancak bu yaşlar büyümeye devam eden, hem ruhsal hem de zihinsel olarak yetişkinlikle çocukluk arasında gidip gelen, bedensel değişimlerinin olumsuz yansımalarıyla mücadele eden, artan okul sorumluluklarıyla boğuşan bir yandan da hayata uyumlanmaya çalışan ergen için de oldukça meşakkatlidir.”

Bu dönemde ergenler bir kimlik yaratmaya çalışır, idealize ettikleri zihinsel ve bedensel bir imajı gerçekleştirmeye gayret ederler. Saçlarından giyim kuşamlarına kadar o güne kadar aykırı buldukları değişimler yaşayabilir ve genel normların dışında davranışlar sergilemek isteyebilirler.

Sosyal değişimler, gelişen teknoloji ve beraberinde getirdiği olanaklar, sosyodemografik özellikler olarak tanımladığımız yaş, cinsiyet, ekonomik ve eğitim durumu ergenlik döneminde yaşanan sıkıntılarda büyük rol oynar. Ancak unutulmaması gereken; ne kadar zorlu olursa olsun bu sürecin geçici olduğu ve sizin de bir zamanlar ergenlik buhranları yaşamış ve ebeveynlerinize yaşatmış olduğunuz gerçeğidir. Eğer ne yapacağınızı bilemiyor ve kendinizi çok sıkışmış hissediyorsanız işe şu tavsiyelerle başlamanız yerinde olacaktır:

  1. İletişimin çok önem kazandığı bu süreçte iletişim becerilerinizi geliştirin, bu yönde kitaplar okuyun, programlar izleyin.

  2. Bağırıp çağırmaya kalkmayın ve ağız dalaşına girmeyin.

  3. Onun büyümekte olduğunu kabul ederek bazı kuralları esnetmeyi deneyin.

  4. Otoriter tutumlar aranızda uçurumlara neden olabilir. Tutarlı ve demokrat yaklaşımlar benimseyin. Karar alırken onun da fikrini sorun ve dinleyin.

  5. Arkadaşlarının çok önemli olduğunu unutmayın. Kimlerle görüştüğünü ve onların ailelerini denetleyin ancak çocuğunuzu da arkadaşlarını da yargılamayın. Her ailenin dinamikleri ve değerleri farklıdır. Sizin ailenize uygun bir model ile yakınlaşmasına yardımcı olun.

  6. Cinselliğin önem kazandığı bu dönemde size sorular sorabilmesine olanak tanıyın. Yalan yanlış bilgiler edinmesine sebep olmayın.

#aile #çocuk #cocuk #ergen #ergenlerleiletişim #ergenlerleiletisim #ergendünyası #ergendunyasi #ergenlik