Etkili bir sonuç için nasıl özür dilemelisiniz?

Bilerek ya da bilmeyerek kalbini kırdığınız eşinizden ya da sevgilinizden nasıl özür dilemelisiniz? Sadece özür dilemek yeterli midir; etkili bir özür nasıl dilenir?


Roy J. Lewicki ve arkadaşları 2016 yılında yaptıkları çalışmada özellikle karşı tarafın güvenini sarsan hatalar sonrasında etkili bir özrün bileşenlerini araştırdılar. Bunlar kabullenme, açıklama, pişmanlık ve telafi basamaklarıdır. Bu bileşenleri içeren özürler çoğunlukla ilişkileri eskisinden daha sağlam hale getirebilir. Neyi, nasıl, ne zaman ve nerede söylemek kadar ne söylenmemek gerektiğinin de yer bulduğu çalışma iyi bir iletişimin sırlarını da barındırıyor.

Bir hata için özür dilemek, bağışlanma ve uzlaşma yolunda önemli bir adımdır. Ancak tüm özürler eşit derecede etkili değildir. Üstelik özür dilerken karşı tarafı suçlamaya yönelik söylemlerde bulunmak, bahaneler ileri sürmek iyi karşılanmayacağı gibi çoğunlukla geri teper ve kırgınlığı ya da öfkeyi büsbütün artırabilir.

Suçu kabul edin

Suçu kabul etmek, iyi bir özrün ilk adımıdır ancak özür dileyen birçok birey aslında suçu kabullenmez yalnızca karşı tarafı rahatlatmak, durumu idare etmek ya da günü kurtarmak için bir söz öbeği kullanma yolunu tercih eder. Oysa hatanın sorumluluğunu üzerine almak, bu hatadan karşı tarafın zarar gördüğünü kabullenmek ve hatanın niteliğini idrak edebilmekle işe başlarsanız en azından kendinizi ifade etme fırsatı yakalayabilirsiniz. Örneğin; “Evet hatalar yapıldı.” yerine “Haklısın, ben bir hata yaptım.” demek akıllıca olacaktır.


Bir açıklama getirin

Bazı durumlarda, bir suçu açıklamak, özellikle bunun kasıtlı olmadığını ve bir daha olmayacağını ifade etmek yararlı olabilir. Ancak bahane öne sürmekten kaçının ya da özür dilediğiniz bireye suçlamalar getiren ifadelerden uzak durun. Örneğin; karşı tarafın tepkisini çekecek şekilde “Evet ama sen de benim sinirimi bozuyordun.” diye savunma yapmak yerine “Bu davranışımın hoş görülebilir bir yanı olmadığının farkındayım.” demek kırılan kalbin tamiri için efektif bir yara bandı olacaktır.


Pişmanlığınızı belirtin

Birini bilerek ya da bilmeyerek incittiğinizde empati kurmanız, kendinizi sorgulamanız, bundan utanç ya da pişmanlık hissetmeniz gerekir. Bu duyguları ifade etmek sebep olduğunuz kırgınlığı kavrayabildiğinizi gösterir. "Bu benim için hep yaptığım bir şey değildir." gibi ifadelere dikkat edin, bu söylemler karşı tarafı daha da üzebilir. Davranışınızı sahiplenin ve açık kalple böyle bir acıya sebebiyet vermekten duyduğunuz pişmanlığı ifade ederek, bu konu üzerinde düşüneceğinizi ve bir daha gerçekleşmemesi için adımlar atacağınızı, önlemler alacağınızı net olarak bildirin.


Telafi edin

İyi bir özür, yapılan hasarı onarma çabalarını da içermelidir. Maddi kayıplar gibi somut hataları telafi etmek bir anlamda daha kolaydır ancak güven ihlali, sadakatsizlik, şiddet gibi suçlar işlendiyse beraberliğinizin bundan sonraki zaman diliminde nasıl bir yol izleyeceğine dair bir aile danışmanına başvurmak ya da bir ruh sağlığı hizmeti almak gibi yöntemlerle çaba sarf etmek yerinde olacaktır. Bunu kendi suçluluk duygularınızdan değil, kırgın olan bireyi kaybetmemek için atacağınız adımların bir göstergesi olarak sunmalısınız.


Yukarıda saydığımız bileşenleri içeren özürlerin kalbi kırılan bireyin psikolojik ihtiyaçlarını karşılaması nedeniyle etkili olma olasılığı yüksektir. Bu şekilde onların suçlu olmadıklarını ve incinmeyi hak etmediklerini onaylamış olursunuz. İçten bir özürle onların bir daha incinmeyeceğine dair söz verebilir size yeniden güvenmelerini sağlayabilirsiniz.#aile #özür #ihanet #sadakat #aldatma #ayrılık #suç #kadınerkek #boşanma