Hangi tür erkekler kadına şiddet uygulamaya meyillidir?

Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulanması ve özgürlüklerinin şiddet uygulayan/uygulayanlar tarafından kısıtlanmasına neden olan her türlü davranıştır.

Kadına yönelik şiddet, henüz kız bebek doğmadan başlamaktadır. Aile içinde sahip olunacak çocuğun cinsiyetinin kız olması, kız bebeklerin doğar doğmaz öldürülmesi ile başlayan şiddet eylemleri çocuğun cinsel istismarı, genç kız olduğunda çeyiz, başlık parası, namus cinayetleri, evlendiğinde hırpalanma, dayak, tecavüz, ekonomik baskı, cinsel organlara zarar verici uygulamalar, işyerinde mobbing, kadın ticareti, fahişeliğe zorlama, yaşlandığında ise fiziksel, cinsel ve psikolojik saldırı ve cinayet gibi geniş bir yelpazede karşımıza çıkmaktadır.

“Kadına yönelik şiddet sözel saldırganlıktan (bağırma, isim takma) başlayıp fiziksel saldırganlığın hafif şekillerinden (itme, tokat atma) gerçek şiddet davranışına (dövmek, yumruk atmak) ve uç olaylara (cinayet) kadar giden bir süreçtir.”

Bu davranışları sergileyen erkeklerin ortak özelliklerini şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 1. Sıklıkla terk edilme, bağımlılık, güvenlik duygusunda azalma, mahremiyet ile ilgili sorunlar yaşamaktadır.

 2. Kişilik bozukluğu vardır.

 3. Engellenmeye karşı düşük tahammülsüzdür.

 4. İstismar ve şiddetin bulunduğu ailelerde büyümüştür.

 5. Kendi davranışları ile ilgili inkâr, küçümseme, iddiacı ve yalana yönelme şeklinde bir tutum içindedirler.

 6. Şiddet konusundaki görüşlerine bütün dünyanın katıldığını ve şiddetin günlük hayatla baş etme yollarından biri olduğu görüşündedir.

 7. Empati yapma yeteneği zayıftır.

 8. Cinsiyet rolleri konusunda esnek değildir.

 9. Sıklıkla kendisini “özel” olarak görür, koruyucu ve bakım verici olarak özel ilgiye hakkı olduğunu düşünür.

 10. Madde bağımlılığı sık görülür.

 11. Kıskançtır.

 12. Düşük benlik algısına sahiptir.

#aile #kadın #erkek #şiddet #kadınayönelikşiddet #şiddeteson #şiddetinsebepleri #anlaşmazlık #dayak #mobbing #istismar

Bu blogda size aktarılan bilgilerin ya da yorumların sadece birer öneri niteliğinde olduğunu ve bunların terapi ya da tıbbi tedavi niteliği taşımadığını, burada bir ruh sağlığı hizmeti verilmediğini, yer alan önerilerin uygulanmasının ya da uygulanmamasının getirebileceği olumsuzluklardan dolayı sorumluluk almadığımızı ve bu hususta hiçbir yasal hakkınızın bulunmadığını bildiririz. Blogda yayınlanan testlerse tamamen farkındalık yaratmak amaçlıdır, hiçbir şekilde tanı koymak için kullanılamaz. Lütfen blog ve sosyal medya hesaplarımızdaki etik değerlere vurgu yapan davranış kurallarını okuyunuz.