Oyun yapmayın, onunla oynayın

Ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynama konusunda en çok yorgunluk, ne oynayacağını bilememe, zaman azlığı, oyunların dağınıklık yaratması gibi nedenlerle sıkıntı yaşadıklarını gözlemlemiştir.

Ebeveynlerin çoğu oyunun akranlarla ya da tek başına gerçekleştirebilecek bir eylem olduğu yanılgısına sahiptir. Oysa çocukların oyun kurma, oyunu devam ettirme ve sonlandırma becerileri ebeveynlerin yönlendirmeleri ile desteklenmelidir çünkü bu becerilerle donatılmayan çocukların ileriki yaşlarda televizyon ve bilgisayar kullanımında olumsuz alışkanlıklar geliştirdikleri çalışmalarla ispatlanmıştır.

“Oyun sıra beklemeyi, paylaşmayı ve başkalarının hislerine saygı göstermeyi öğreterek çocukların sosyal becerilerini artırır. Duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını anlatabilmesine yarayacak kelime haznesini geliştirir.”

Çocuğunuzla oynarken siz de kurallara uyun

  1. Oyunu ciddiye almalısınız, onun çocuğunuz için ne kadar önemli olduğunu anlamaya çalışmalısınız.

  2. Size saçma gelen birçok fikri mantığa uygun olmadığı gerekçesiyle reddetmek yerine bu fikrin nereden geldiğini tatlı dille sorgulamalısınız.

  3. Çocuklar ebeveynleri kadar hızlı öğrenemez. Dolayısıyla bir oyuna geçerken sabırlı olmalısınız.

  4. Çocuğunuzun oyunu çok gerekli olmadığı sürece bölmemelisiniz. Oyun öncesinde belirli bir zaman diliminde anlaşıp bu zaman diliminin sonuna geldiğinizde oyunu bir kurguyla neticelendirmelisiniz.

  5. Oyunu kurmak ve rol dağılımı yapmak istiyorsa ona bu fırsatı vermelisiniz.

  6. Çocuğun ne oynayacağına, nasıl oynayacağına ve hangi kurallara uyacağına tek başınıza karar vermeyin.

  7. Çocuğunuzla oyun oynarken ona doğruyu ve olması gerekeni öğretme kaygısıyla sürekli kazanan taraf olmamalısınız. Çocuğu teşvik edici, güvenini artırıcı şekilde kazanmasına, sizi yenmesine olanak vermelisiniz.

  8. Çocuklarınıza pahalı oyuncaklar yerine çocuğunuzun sevdiği, güvenli ve gelişimine katkıda bulunacak materyaller sağlamanız gerektiğini unutmamalısınız.

#aile #çocuk #cocuk #çocuklaroyun #cocukluklarlaoyun #oyun #oyunoynama #ebeveynlik #annebaba