Seks bağımlılığının da türleri var

Bir türlü akıldan uzaklaştırılamayan cinsel birleşme arzusu olarak da tanımlanan seks bağımlılığı çoğunlukla gerçeklerden kaçmak, acıdan uzaklaşmak ve stresle başa çıkmak isteyen bireylerin düştüğü bir tuzaktır.

Seks bağımlılarının çoğu cinsel eylemin akabinde gelen rahatlama ile kendilerini iyi hissetseler de kısa zamanda yeniden doyum arayışına girer zira gerçek bir haz elde etmek yerine gerçeklerden kaçmak, acıdan uzaklaşmak ve stresle başa çıkmak için seçtikleri seksüel çaba bir kısır döngüye sebep olur. Bireyin zihnini sürekli kurcalayan bir cinsel temas isteği, partner konusunda seçici olamaması ve tek eşliliği sürdürememesi nedeniyle de seks bağımlıları sağlıklı duygusal birliktelikler de kuramaz.

“Seks bağımlılarında zaman içerisinde çok güçlü suçluluk ve utanç duyguları gözlemlenir. Bu bireyler bağımlılıklarının devamı halinde umutsuzluğa kapılarak toplumsal kural ve ahlaki değerlere karşı bir tutum geliştirerek yalnızlaşmaya başlar.”

Seks bağımlılıklarının da birçok türü vardır. Kimisi yalnızca bireyin kendisine zarar verirken bazıları da kanunlar önünde de suç teşkil edecek bir noktaya varabilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

  1. Röntgencilik

  2. Teşhircilik

  3. Pornografi

  4. Mastürbasyon

  5. Sanal seks

  6. Para karşılığı seks

  7. Çocuk tacizi

  8. Tecavüz

  9. Ensest

 

25-50 yaş grubundaki erkeklerde daha sıklıkla gözlemlenen seks bağımlılıkları cinsel yaşama dair her türlü bireye ve veriye internet üzerinden erişimin de kolaylaşması ile artmış ABD'de yapılan bir çalışmada erkeklerin %8'inde kadınların da %3'nde seks bağımlılığına dair istatistiklere ulaşılmıştır. Ülkemizde seks konusunun hala bir tabu olması sebebiyle bu tarz bu çalışma yapmak kolay olmamakta bireyler cinsel yaşama dair sorulan sorulara cevap vermekten çekinmektedir.

Seks bağımlılığının çözümü için bireyin bu yola girmesinin altında yatan sebeplerin analiz edilebileceği oturumlar gerçekleştirilmelidir. Örneğin terapi seanslarında mastürbasyona bağımlı olarak yaşayan bir erkeğin sekste başarısız olma korkusu ve kendini yetersiz hissetme duygusunun ağır bastığı sıklıkla gözlemlenmektedir.

Küçük yaşta taciz ve tecavüze maruz kalan kadınlarda ise cinsellikten soğuma olabileceği gibi tam tersi bir tablo da söz konusu olabilmektedir.

Seks bağımlılığın altında genel olarak travmatik bir süreç yatsa da bazen beyinde yer alan bir tümörün de etkili olabileceğine dair bulgular sunulmaktadır. İsveç'teki Umea Üniversitesi'nden Jussi Jokinen ise çalışmalarında özellikle seks bağımlılarının beyninde oksitoksin üretimini kısıtlayan genlerin görevlerini tam olarak yerine getirmediği saptayarak yayımladığı makalesinde seks bağımlılığının biyolojik faktörleri üzerinde durmuştur.


#seks #seksbağımlılığı #seksbagimliligi #bagimlilik