Yeni normale uyumun 10 yolu

Covid 19 sebebiyle tüm dünyada uygulanan koruyucu ve kısıtlayıcı tedbirlerin adım adım kaldırılması gündeme "yeni normal" kavramını getirdi. Bireysel olduğu kadar toplumsal yaşamımızda önümüzdeki günlerde epey değişikliğe gideceğiz.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 tüm alışkanlıklarımızı değiştirerek bizim daha önce hiç anlamlandıramadığımız bir yaşama adım atmamıza sebep oluyor; bir dostumuzu gördüğümüzde ona sarılıp öpmek yerine şimdi ona 120 - 200 cm uzaktan bakarak üstelik elimizle ağzımızdaki maskenin yerinde olup olmadığını kontrol ederek selam vereceğiz. Yaklaşan sıcak yaz günlerinde sahile gidip, şezlonglara uzanıp gönlümüzce güneşlenme imkanımız da kısıtlanıyor. Aslına bakarsanız zannettiğimiz kadar özgür olmadığımızı öğrenmek bile travmatik bir etki yarattı üzerimizde.

Virüsün etkisinin hafiflediği yönünde gelen olumlu haberler üzerine bazı zorunlu uygulamalarda hafiflemelere gidildiği şu zaman diliminde "yeni normal" kavramı da hayatımızdaki yerini aldı. Peki, yeni normale nasıl alışacağız?

“Yeni normale uyum sürecinde yapılacak en büyük hata virüs tamamen ortadan kalkmış, bağlı olduğu hastalıklar sonlanmış gibi tedbirsiz yaşamaya başlamaktır.”

Yeni normale uyum sürecinde göz ardı edilmemesi gereken noktalar:

 1. İçinde bulunduğunuz durumu kabullenin.

 2. Çizilen pembe tablolar sizi rehavete sürüklemesin. Bireysel önlemleri göz ardı etmeyin.

 3. Bilim adamlarının var güçleriyle çalıştığını bilin ve kıyamet senaryolarına itibar edip karamsarlığa kapılmayın.

 4. "Merhaba" şeklinizi değiştirmek için çaba sarf edin; artık bir dostunuzu gördüğünüzde sarılıp öpüşmemeye özen gösterin.

 5. Bir süre daha maske takmayı sürdüreceğiz. Size rahatsızlık vermeyen bir tür maske bulup bir miktar edinin. Bazıları cildinizi tahriş edebiliyor bazıları kulaklarınızı acıtıyor olabilir. Kendinize uygun olanı bulun.

 6. AVM'lere çok zorunda olmadan sadece dolaşmak için gitmeyin; online alışveriş siteleri dilediğiniz ürünü zaten ayağınıza kadar getiriyor. Geç de olsa nispeten güvenli olan bu alışveriş yöntemini seçin.

 7. Çantanıza dezenfektan, kolonya, temizleyici jeller koyun; dışarı çıktığınızda sık sık kullanın.

 8. Evinizin dışında WC kullanmayın.

 9. Kuaför ve güzellik salonları için sabırsız davranmayın; sağlık, dip boyadan çok daha önce gelir.

 10. Dışarıda kahve içmeyi, restoranda yemek yemeyi özlemiş olabilirsiniz. Ancak biraz daha bekleyin; mutlaka gidecekseniz fiziksel koşulları etraflıca değerlendirin. Tabaklar, bardaklar kadar çalışanların hijyen kurallarına uyup uymadığını da gözlemleyin. İçinize sinmezse uzaklaşın.

 11. Klimalı ortamlardan çok pencerelerin açılarak havalandırıldığı yerleri seçin. Evinizde de aynı yöntemi izleyin.

 12. Eldiven kullanımını sınırlandırın. Bir ATM önünde kullanın ve atın ama tüm gün elinde taşımayın.

 13. İyice klorlanmış ve düzenli bakımları yapılan havuzlar ve denizler büyük risk oluşturmasa da plaj ortamı ve şezlonglar sıkıntı yaratabilir. Bu riskleri göz önünde bulundurun.

#korona #koronavirüs #corona #covid #covid19 #pandemi #korku #kaygı #bulaşma #risk #hastalık #fobi #salgın #ergen #genç #çocuk #ebeveyn #aile #annebaba